Z Malé Skály do Dolánek

Proplujte krásným údolím 

Nejoblíbenější úsek na Jizeře mezi dvěma jezy (maloskalským a doláneckým) je ideální pro vodácké začátečníky, pro vodáky turisty a rodiny s dětmi. Během cesty se pohoupete na vlnkách v mírných peřejkách a zapádlujete si na "voleji". Svou plavbu můžete začít přímo od naší půjčovny lodí nad jezem. Pokud si příliš nevěříte na šlajsnu, začněte až pod jezem.

Malý kousek pod jezem, na úrovní Boučkova statku, se k hlavnímu toku přidá ještě náhon od zdejší elektrárny a voda se tu rázem probouzí k životu. Od náhonu Vás mírný proud bude pozvolna unášet až k Penzionu a hospůdce Křížky. Restaurace nabízí domácí kuchyni, točené pivo a posezení na zahradě. Pro děti je tu pískoviště a prolézačky. Součástí penzionu jsou i veřejné bezbariérové toalety. Kotvit  lze přímo na pravé straně za mostem. Odsud vstoupíte rovnou do zahrady penzionu.

Vaše plavba pokračuje skrz ploché, ale hluboké údolí až do Rakous. V tomto úseku se řeka Jizera klikatí v obrovských zatáčkách a protéká nádhernou krajinou plnou bukových lesů, vápencových a pískovcových skal. Za obcí Rakousy následuje samota Loužek od níž je možné spatřit vysoko nad hladinou vody skalní vyhlídku Zdenčina skála

Jizera z Male Skály do Dolanek

Od úrovně Zdenčiny skály se Jizera natahuje a tok zpomaluje. Blíží se dolánecký jez. Ještě než k němu doplujete, potkáte cestou legendární restauraci Zrcadlová koza. Od Zrcadlové kozy se řeka líně pohybuje až k jezu v Dolánkách, kde zakotvíte na pravé straně. Zde plavba končí, Váš výlet ale nemusí. Dolánky nabízí stanování ve vodáckém kempu (Kemp Dolánky) a půjčovnu našich koloběžek, na kterých se můžete vrátit zpětna Malou Skálu po cyklostezce Greenway Jizera. Za návštěvu stojí Dlaskův statek - typická ukázka pojizerského domu a skanzen lidových řemesel.


rezervace

Pro zakoupení vybavení a dárkových poukazů navštivte náš eshop.        eshop